Fokarium – atrakcje turystyczne okolic Ustki

foki1Ustka prócz samego kurortu ma też wiele atrakcji w okolicy. Dolina Charlotty to kompleks hotelowo-rekreacyjny koło Ustki z szerokim wachlarzem atrakcji. 1 lipca 2013 dla odwiedzających to miejsce przybyła kolejna – fokarium.
Obiekt składa się z trzech basenów o głębokości od 1,5 do 3 metrów. Mieszkańcami jest 5 samców  (Piotrek, Marcel, Wiking i Stig, imienia piątego nie pamiętam, bo nie brał udziału w pokazie – jest w okresie adaptacyjnym) foki szarej, najbardziej rozpowszechnionego gatunku fok w Bałtyku.  Dwa przyjechały ze Szwecji,  dwa z ogrodu zoologicznego  w Warszawie i jeden z fokarium w Helu. W fokarium są same samce, ponieważ placówka nie może prowadzić rozrodu tego gatunku. Koordynacją rozrodu w Polsce zajmuje się Ministerstwo Środowiska.
Foki codziennie przechodzą szkolenie, które pozwala na utrzymanie ich w dobrej formie, a bliski foki2kontakt z opiekunami pozwala na lepszą opiekę and zwierzętami. Popisy fok najlepiej obserwować podczas karmienia, które odbywa się o 10, 12 i 14 (na ulotce 10, 12, 14, 16, 18 – może chodzi o sezon letni). Odbywa się wtedy specjalny pokaz umiejętności fok – robi wrażenie. Foki ustawiają się przy brzegu basenu, każda naprzeciwko przypisanego sobie znaku – figurę geometrycznej i bezbłędnie wykonują polecenia opiekunów. Popisy polegają między innymi na wykonywaniu obrotów w wodzie, turlaniu na brzegu, pokazywaniu ząbków i ogonka, pocałunku opiekuna w policzek, podążaniu za swoim targetem (znakiem), kiedy opiekun zmienia jego miejsce.

Posted under: Artykuły

Tagged as: , , ,

Comments are closed.